środa, 2 marca 2011

Anemia



Objawy

            Anemia (niedokrwistość niedobarwliwa) jest stosunkowo częstą przypadłością. Mamy z nią do czynienia, kiedy organizm nie ma wystarczającej ilości żelaza do produkcji hemoglobiny (hemoglobina to białko, składnik czerwonych krwinek, służący do przenoszenia tlenu do tkanek i komórek ciała). Jeśli organizm nie produkuje dostatecznej ilości hemoglobiny, komórki i tkanki nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, a osoba ta czuje się ciągle zmęczona i ospała. Anemia wynikająca z niedoboru żelaza jest wyleczalna. Inne rodzaje tej choroby to anemia wynikająca z niedoboru kwasu foliowego, niedokrwistość złośliwa oraz – rzadziej spotykane – niedokrwistość plastyczna, niedokrwistość hemolityczna, talasemia i anemia sierpowata.

Przyczyny

            Anemia z niedoboru żelaza może być skutkiem diety ubogiej w żelazo (na przykład źle zbilansowanej diety wegetariańskiej), problemów z wchłanianiem żelaza w układzie pokarmowym albo utraty dużej ilości krwi (poważnego krwotoku). Czasami anemię wywołuje niewielka utrata krwi tyle, że działająca przez dłuższy czas, jak w przypadku hemoroidów, menstruacji czy krwawienia z czynnego wrzodu. Najbardziej narażone na ten typ anemii są kobiety w wieku przedmenopauzalnym. Ryzyko anemii podnosi ciąża, bo przyszła mama potrzebuje znacznie więcej żelaza, aby zaspokoić potrzeby swoje i rozwijającego się dziecka.

Zalecenia dietetyczne

            Do produkcji czerwonych ciałek krwi organizm potrzebuje przede wszystkim żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12. Jeśli w organizmie brakuje żelaza, należy jeść pokarmy bogate w ten pierwiastek. W składnikach odżywczych można znaleźć żelazo w postaci hemowej i niehemowej. To pierwsze – lepiej przyswajalne przez organizm – jest składnikiem mięsa, drobiu i skorupiaków. Żelazo w postaci hemowej wspomaga także absorpcję żelaza w postaci niehemowej, znajdującego się w innych produktach. Wegetarianie powinni dostarczać organizmowi duże ilości żelaza w postaci niehemowej (obecnego w niektórych pokarmach roślinnych) razem z Wit. C, która usprawnia jej wchłanianie.
            Witamina C ułatwia także wchłanianie kwasu foliowego – związku, którego brak może wywołać anemię. Kwas foliowy niezbędny jest do produkcji czerwonych krwinek oraz do prawidłowego metabolizmu aminokwasów. Kwas foliowy – zaliczany jest do witamin z grupy B – rozpuszcza się w wodzie, dlatego organizm nie potrafi magazynować jego większych ilości. Niezbędne jest, zatem regularne jedzenie pokarmów zawierających ten kwas.
            Wegetarianie i weganie są bardziej niż inne osoby narażeni na niedokrwistość złośliwą, będącą skutkiem przewlekłego niedoboru witaminy B12. Warto również jeść dużo pokarmów bogatych w beta-karoten, bo ten karotenoid przekształcany jest przez nasz organizm w witaminę A, która pomaga wykorzystać zapasy żelaza zgromadzone w wątrobie. Także witamina B6 jest tu przydatna, ponieważ bierze udział w syntezie hemoglobiny. Jeśli lecząc swą niedokrwistość, poza odpowiednią dietą chcemy przyjmować również suplementy zawierające te substancje i witaminy – należy konsultować się z lekarzem!
           



Co jeść, by zwalczyć chorobę?
Produkty
Składniki
Wpływ na organizm
cykoria
fasola czarne oczko
fasola pinto
soczewica
szparagi 
kwas foliowy
Kwas foliowy – wraz z innymi składnikami pokarmowymi – ma kluczowe znaczenie w procesie produkcji czerwonych krwinek. Przyjmowanie go w odpowiednich ilościach może zapobiec rozwojowi anemii wynikającej z jego niedoboru. Najbardziej narażeni na braki kwasu foliowego są alkoholicy i odchudzjący się. 
jogurt naturalny odtłuszczony
makrela
małże
pstrąg
sardynki 
witamina B12
Potrzebna do prawidłowej produkcji czerwonych krwinek. Witamina ta zapobiega anemii – co jest bardzo ważne zwłaszcza dla ścisłych wgetarian i osób, których dieta jest uboga i mało zróżnicowana.
brokuły
owoce cytrusowe
papryka
truskawki 
witamina C
Kwas foliowy i żelazo ze źródeł roślinnych są łatwiej wchłaniane, jeśli do organizmu dostarczamy jednocześnie witaminę C.
amarantus
kwinoa
małże
ostrygi'
tofu 
żelazo 
Jest niezbędne do produkcji hemoglobiny, która transportuje tlen do organów i tkanek ciała. Anemia wynikająca z niedoboru żelaza objawia się zmęczeniem i osłabieniem, ponieważ tkanki nie otrzymują dostatecznej ilości tlenu.

Unikaj!
         Niektóre pokarmy zawierają substancję. mogące zmniejszyć wchłanianie żelaza przez organizm. Są to na przykład: tanina (składnik herbaty), fosforan wapnia (produkty mleczne), szczawiany (szpinak, rabarbar, botwina, czekolada), kwas fitynowy (otręby, groch, ziarna i soja). Związki te moga osłabić absorpcję żelaza w układzie trawiennym. Również dieta bardzo bogata w błonnik może działać w ten sposób.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz