czwartek, 24 lutego 2011

Stres i stany lękowe.

Objawy

     Zarówno stres jak i lęk - choć różnią się od siebie - są naturalnymi reakcjami organizmu na niebezpieczeństwo lub niekomfortową sytuację. Stres to reakcja umożliwiająca przetrwanie, jej mechanizmy są podobne u wszystkich stworzeń - jest to reakcja aktywna; lęk natomiast jest reakcją bierną, reakcją wycofania.
     
     Stres jest częścią naszego życia - pewien jego poziom jest niezbędny do normalnego funkcjonowania. Jednak reakcją na stres (zwłaszcza duży lub długotrwały) mogą być stany lękowe, negatywnie wpływające na nasze zdrowie. Osoba dotknięta tą przypadłością jest niespokojna, boi się wszystkiego, co się dzieje w jej otoczeniu. Jest spięta, nerwowa, może mieć problemy ze snem, zaburzenia rytmu serca, stałe poczucie zagrożenia, lęku. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, może być wstępem do poważniejszych dolegliwości, mogących zakończyć się depresją. Dla wielu z nas stres i lęk są jednak codziennością - często wydaje nam się, że pędzącym naprzód świecie nie da się nich uniknąć.

Przyczyny

     Wśród czynników wywołujących stres i stany lękowe (ich listę można ciągnąć bez końca) znajdują się między innymi realne zagrożenia życia i zdrowia, zmiana pracy, zmiany hormonalne, niektóre leki, problemy finansowe, niepowodzenia rodzinne, choroby, żałoba, efekty uboczne odstawienia kofeiny, alkoholu, tytoniu, środków uspokajających i innych substancji uzależniających. 


Zalecenia dietetyczne


     Stres i stany lękowe mogą doprowadzić do przeciążenia układu nerwowego, a w efekcie także do stałego napięcia mięśni. Dlatego warto jeść pokarmy bogate w wapń i magnez, pierwiastki regulujące przewodnictwo nerwowe i reakcje mięśni.

Dobroczynne działanie mają też węglowodany złożone, stanowiące składnik większości produktów mącznych i "zapychaczy" w rodzaju ziemniaków. Tryptofan jest aminokwasem niezbędnym przy produkcji serotoniny - neuroprzekaźnika wytwarzanego w mózgu, odpowiedzialnego za dobre samopoczucie i nastrój, pozwalającego rozluźnić się i uspokoić. Węglowodany złożone poprawiają zdolność wchłaniania tryptofanu, mogą też wpłynąć na zwiększenie produkcji serotoniny, zmniejszając w ten sposób poczucie lęku.

     Aby uwalniać energię z węglowodanów, kontrolować poziom glukozy we krwi i zapewnić poprawne działanie układu nerwowego, niezbędne są niektóre witaminy z grupy B. Za nasz nastrój odpowiedzialna jest zwłaszcza witamina B6, która uczestniczy w produkcji neuroprzekaźników. 
     Stres, powodując wydzielanie niektórych hormonów, może może wpłynąć na okresowe podwyższenie ciśnienia krwi. Dlatego warto jeść takie pokarmy, które będą pomocne w obniżeniu ciśnienia, np. seler, ryby, warzywa i owoce. Ubocznym skutkiem długotrwałego stresu mogą być także problemy żołądkowe, na przykład biegunka. 
     Ważne są także pokarmy bogate w witaminę C i cynk, zwiększające odporność. Jeśli organizm ma dostatecznie dużo tych substancji, łatwiej radzi sobie z wirusami (przeziębienie, grypa), które atakują osłabione stresem organizm. Stresowi często towarzyszy także opryszczka, wtedy należy sięgać po, np: kiwi, melony, jajka, kurczak, zboża, skorupiaki, owoce leśne.


Co jeść, by zwalczyć chorobę?
Produkty
Składniki
Wpływ na organizm
amarantus
awokado
kiełki pszenicy
pestki słonecznika 
magnez
Magnez pomaga zredukować napięcie mięśniowe.

banany
drób
groch
nabiał
rzepa 
tryptofan
Tryptofan potrzebny jest do produkcji serotoniny, neuroprzekaźnika mającego wpływ na nastrój.
brokuły 
figi
nabiał
warzywa liściaste 
wapń
Wapń jest niezbędny do prawidłowej komunikacji między komórkami nerwowymi i poprawnego działania mięśni.
banany 
łosoś 
ziemniaki 
Witamina B6
Uczestniczy w syntezie neuroprzekaźników, takich jak serotonina, które pomagają radzić sobie ze stresem i stanami lękowymi.